Кога имате право на обезщетение
- Когато се закрива предприятието, в което работите
- Поради съкращаване в щата
- При отказ на работника или служителя да последва предприятието когато то се премества в друго населено място
- Когато заеманата от вас длъжност следва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител
- Когато не е спазен срокът за предизвестие
Обезщетението се изплаща от работодателя, но за не повече от 1 месец. Размерът е последното брутно трудово възнагражение. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с трудово възнаграждение в по-малък размер, той има право на обезщетение в размер на разликата в заплащането за същия срок.
Обезщетение при незаконно уволнение
Имате право на такова обезщетение само ако сте оспорили законността на уволнението по съдебен ред. Предпоставка за присъждане на обезщетение е признаване за незаконно на уволнението.
Имате право на обезщетение за не повече от шест месеца и е в размер на последното брутно трудово възнаграждение, което е било изплатено през месеца предхождащ този, в който сте били уволнени.
Обезщетение при задържане на трудовата книжка
Работодателят и виновните длъжностни лица, Ви дължат обезщетение по чл. 226 КТ. Това обезщетение може да потърсите по съдебен ред.
Обезщетение при пенсиониране
Ако имате трудов договор и сте били на работа при един и същ работодател през последните 10 години от трудовия стаж , като сте и придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, на основание чл. 222 ал. 3 КТ, работодателят е длъжен да Ви изплати обезщетение от шест брутни работни заплати.
Всички тези обезщетения, в случай че не Ви бъдат изплатени доброволно можете да претендирате по съдебен ред.