Княжество България е създадено на 3 март 1878 г. след Освободителната война на България от Османската империя. В периода от 1878 г. до 1896 г. са били приети и действали множество закони, които са регулирали различни аспекти на живота на гражданите и на държавата като цяло. Един от първите закони, приети след създаването на Княжество България, е Законът за временната организация на държавата, приет на 18 март 1878 г. Този закон определя основните институции на новата държава – княз, министерства, Народно събрание и Висш съдебен съвет.
Търновската конституция е основният правен документ на Третото българско царство и е приета на 16 април 1879 г. в град Велико Търново. Конституцията е вдъхновена от най-добрите конституции на Европейските държави от това време, като същевременно отчита и специфичните нужди на България.
В нейното съдържание са залегнали принципите на разделението на властите, на законността, на гражданските свободи и права, на свободата на изразяване и на събиране. Конституцията въвежда двуестепенна парламентарна система с две камари – Народно събрание и Велико народно събрание, както и независим съдебен орган.
Търновската конституция е важен момент в историята на България, като поставя основите на съвременната държавност на страната. Тя е била многократно изменяна и допълвана в хода на историческото развитие на България, но тези промени не са променили нейните основни принципи.
През 1880 г. е приет Законът за общините, който регулира организацията и функционирането на общините в страната. Същият година е приет Законът за училищата, който определя условията за откриване и работа на училищата, както и правата и задълженията на учителите и учениците.
През 1885 г. е приет Законът за криминалния процес, който регулира процесуалните гаранции на гражданите в криминалните дела. Също през този период е приет и Законът за земеделските земи, който определя правилата за уреждане на земеделските земи и наемането им.
През 1893 г. е приет Законът за гражданските производства, който регулира процедурите по гражданските дела. Същият година е приет Законът за брачните взаимоотношения, който определя правата и задълженията на съпрузите и процедурите за бракоразводни дела.
Тези са само някои от законите, приети през периода от 1878 г. до 1896 г. в Княжество България. В този период е имало значителен напредък в законодателството на държавата, което е спомогнало за развитието на икономиката, културата и обществото.
Оригинален екземпляр (сборник) със всички приети закони в периода от 1878 г. до 1896 г. в Княжество България, съхранен през годините, който е с оргигинален печат, се съхранява от нашите адвокати.
може ли час за консултация при вас. Имам проблем с имот , който е на мен и още 5 човека. Може ли да продам моята част?
Здравейте,
ние сме събрали най-опитните адвокати по вещно право, в цяла България. Можем да ви помогнем, но предвид сложната процедура по делба, която следва да се проведе, Ви моля да се свържете с нас за консултация, по темата.
Поздрави,
адв. Димитрова